5 клас 21 ур. НУШ "Народні герої в мистецтві."

    








Думи — лірико-епічні твори героїчного і соціально-побутового змісту, які виконували мандрівніні співці музики: кобзарі, бандуристи, лірники.

 

-         Прослухайте народну «Думу про Марусю Богуславку».

-         Про що розповідає прослуханий твір?

-         Які характерні ознаки думи вам вдалося розпізнати?

-         Який образ Марусі Богуславки втілено в мультфільмі?

-         Як музика допомагає розкрити цей образ? 


Мару́ся Богусла́вка — легендарна героїня українського фольклору XVI та XVII ст., яка, за переказами, народилась у Богуславі. Подібно до Насті Лісовської (Роксолани), Богуславку взяли у полон турки і віддали до гарему турецького султана. Відома козацька дума цього періоду оповідає історію, як Маруся піднімається до такого рівня, що її турецький власник залишає з ключами від його замку і темниці. Вона використовує можливість звільнити 700 українських козаків-невільників, які перебували в полоні протягом 30 невільних (за іншими варіантами думи 33) років. Та вона не повертається з ними додому, а залишається у гаремі, оскільки це стало єдиним способом життя, до якого вона звикла. Маруся символізує тих, хто залишає Україну, але все ще має сильне єднання з землею свого походження.







Історичні пісні — твори, присвячені історичним подіям або героям української історії. 


Українська народна пісня «Засвіт встали козаченьки»

(у виконанні чоловічої хорової капели).








Ви вже знаєте, що кобзу і бандуру називають своєрідними символами українців. Ці струнно-щипкові музичні інструменти наш народ любить здавна,  і вони досі популярні серед аматорів та професійних музикантів.
 





Немає коментарів:

Дописати коментар