6 кл. ЗУСТРІЧ З УВЕРТЮРОЮ


тема уроку "ЗУСТРІЧ З УВЕРТЮРОЮ"



     Цікаво знати, що слово «увертюра» походить від фран. що в перекладі означає «початок», «відкриття». Що ж відкривають увертюри? Вони можуть відкривати оперу, балет, кантату, ораторію, кінофільм, концерт, театральну виставу. Завдання в увертюри просте — розповісти глядачу про твір, який вони будуть дивитися.
     Увертюра як жанр виникла на початку VI століття — інтродукція до опери Монтеверді «Орфей», яка була короткою, тому її виконували тричі. Надалі композитори стали застосовувати увертюри, що складалися з двох або трьох частин. У творчості італійця О. Скарлатті оперна увертюра перетворилася в самостійний симфонічний твір, її стали називати симфонія. Найвищого розвитку увертюра отримала в творчості Моцарта та Бетховена, які були написані в сонатній формі або у формі фуги, рондо. Класичні увертюри були і в музиці до театральної дії. Надалі увертюри ніби стали переказувати зміст опери перед її початком. Поступово увертюри перетворюються в самостійні твори — концертні увертюри як жанр симфонічної музики, що має програму: в творчості Брамса, Чайковського, Мендельсона, Вагнера та інших.

Музичний словничок.




     Увертюра (франц.відкриття, початок) — 
  • інструментальний вступ до театральної вистави з музикою (опери, балету, оперети), кантати або ораторії, кінофільму тощо, 
  • а також одночастинний концертний твір сонатної форми, часто програмний, зі складними образами та композиційними якостями.

     Георгій Васильович СВИРИДОВ (1915-1998) 

                        
     
      Радянський композитор і піаніст. Музика Свиридова відрізняється простотою, національною характерністю пісенних мелодій і гармонічністю мови, блиском і барвистістю оркестрового колориту, чітким відбором та економією засобів виразності. У доробку композитора — симфонії, концерти, квартети, сонати, багато вокальних творів: романси, вокальні цикли, хорові твори та інші. 

       Оркестрова увертюра до філь
му «Час, уперед!» — одне з відомих інструментальних творів композитора. 


     «Час, уперед!» — таку назву має сюїта, написана композитором 1965 року до фільму режисера М. Швейцера (за романом В. Катаева), який присвячено будівництву міста Магнітогорськ. Сюїта складається з шести частин. Остання її частина («Час, уперед!») є музичним втіленням того, що час неможливо спинити. Цей твір — яскрава знахідка композитора. Сюїта одразу стала популярною, її часто використовували в багатьох фільмах, телепередачах. Музика об'єднує одночасно стрімкий потік і могутність, справді може стати символом нашого часу. Фрагмент музичної теми з останньої частини твору став позивним телевезійної програми новин.



 Прослухайте будь ласка Увертюру до фільму «Шерлок Холмс та Доктор Ватсон».музика В. Дашкевич. 

  

Аналіз музичного твору.

1. Яке враження справила на тебе музика про героя-детектива?
2. Які інструменти виконували твір? Скільки тем прозвучало у творі?
3. У якій формі написана увертюра?
4. Опиши картину, яку ти уявляєш, слухаючи музику.
5. Пригадай характер героя фільму.


Відомості про композитора — автора увертюри.
Володимир Сергійович ДАШКЕВИЧ (1934 р.н.)



        Радянський композитор і теоретик музики, який багато й плідно працює в кіно. Широку популярність йому принесла музика для серії фільмів «Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона» (1979—1986) та головна тема з кінофільму «Собаче серце» (1988).

      Окрім симфонічної музики, композитор написав чимало пісень (зокрема, вокальні цикли на вірші О. Блока, В. Маяковського, О. Мандельштама), опери «Клоп» і «Ревізор», мюзикл «Бумбараш».

    А зараз поговоримо
 про літературний твір, що став основою сюжету фільму «Шерлок Холмс та Доктор Ватсон».
    Шерлок Холмс — вигаданий детективний персонаж, головний герой книг англійського письменника Артура Конан Дойла. В оповіданнях про Шерлока Холмса зазвичай розповідь ведеться від імені його друга і супутника — доктора Джона Ватсона. Детектив веде свої розслідування, використовуючи логіку та метод дедукції. Загалом Шерлок Холмс з'являється у 56 оповіданнях і 4 повістях.
   Сам письменник вважав розповіді про Холмса «легким чтивом». Окрім того, його дратувало, що читачі більше люблять детективи про Холмса, ніж історичні романи, майстром яких він себе вважав. Зрештою письменник вирішив припинити писати про Холмса. Однак потік листів обурених читачів, серед яких були й члени королівської сім'ї, змусили письменника «оживити» знаменитого детектива.

Настав час поспівати. Прослухайте козацьку пісню Али Мігай "Сім шляхів"




Немає коментарів:

Дописати коментар