7 клас Барди

       




Бард (англ. — співець) — 
1. Народний спі­вець давніх кельтських родів, в середні віки — іта­лійський, ірландський, шотландський професійний поет-співець, який співав у супроводі схожого на ліру інтрумента. Музика бардів не збереглася. 
2. У наш час бардами називають авторів-виконавців «авторської» пісні. 

Прообразами сучасних бардів були 
давньогрецькі лірники 


Російські гуслярі  


Українські кобзарі 


Подібні поети і співаки були практично в кожного народу. 

У XV столітті у літе­ратурі слово «бард» стало синонімом поета. Бардом свого часу називали навіть поета В. Шекспіра

Середньовічні барди були професійними поетами-співаками, мандрівними або придворними музикантами. Вони виконували героїчні пісні-балади, бойові, релігійні та сатиричні нісні.

Ірландські барди це поети, співакі та музиканти, які жили при дворі в ірландських королів  і були свого роду літописцями і сатириками, які прославляли своїх повелителів та критикували їхніх ворогів.

У колишньому Радянському Союзі  бардами стали називати самодіяльних поетів та виконавців авторської пісні.


           Подібність, перш за все, полягає в тому, що сучасний бард, як і стародавній поет, виконує власні вірші, найчастіше акомпануючи собі на струнному інструменті (як правило, на гітарі).

    Українські барди — виконавці пісень (у тому числі влас­них) у жанрах бардівської пісні, співаної поезії тощо. Вико­нання пісень ведеться переважно під акомпанемент шестиструнної гітари класичної форми або ж стилізованої під кобзу; трапляються і барди, які акомпанують собі на інших музич­них інструментах: фортепіано (Сергій Шишкін), ліра та кобза (Едуард Драч).


Українські барди «першої хвилі», як правило, брали актив­ну участь у здобутті незалежності України.
Наприкінці 90-х років минулого століття з'явилася "друга хвиля" українських бардів, які виконували гостросоціальні пісні. Вони зосередилися на переспівуванні творів своїх ­попередників чи обробці народних, стрілецьких, повстанських пісень.
Булат Окуджава — російський поет, прозаїк, автор близько 200 пісень, написаних на власні вірші, один із засновників та най­яскравіших представників жанру авторської пісні.
Всенародну славу В. Окуджава здобув після того, як почав писати музику для своїх віршів і привсе­людно виконувати ці пісні. Твори В. Окуджави звучать у кіно­фільмах, спектаклях і радіопостановках.





Юрій Візбор — радянський кіноактор, журналіст, письменник, сценарист і поет, бард, один із засновників жанру авторської пісні, а також жанру пісні-репортажу.
Всього за 33 роки Ю. Візбор написав по­над 300 пісень, а багато його віршів було покладено на музику іншими композиторами.




Василь Жданкін — український бард, кобзар, бандурист; акомпанує собі на кобзі. У репертуарі — пісні на вірші українського лемківського поета Богдана-ігоря Антонича. Восени 1989 р. на заключному концерті фестивалю «Чер­вона Рута» вперше заспівав «Ще не вмерла України» публічно.



Едуард Драч — українській бан­дурист, кобзар, лірник, поет, бард і рок- музикант, виконує роконструює традиційний кобзарсько-лірницький репертуар у супроводі 
вересаївської кобзи https://www.youtube.com/watch?v=tbsoKLFnD08
старосвітської бандури https://www.youtube.com/watch?v=6s6nurJW9hA
та колісної ліри https://www.youtube.com/watch?v=COqwIG5CGfM
      Значну частину репертуару становлять ангорські псальми та пісні в народному стилі, так знані «запорозькі пісні», лицарські пісні, невольничі плачі, богомільні пісні, по­божні псальми та канти, духовна та світ­ська лірика.



Марія Бурмака — українська співач­ка. народна артистка України.У 1989 р. перемогла на фестивалі співа­ної поезії "Оберіг" (Луцьк), а на «Червоній руті» отримує другу премію в жанрі ав­торської пісні.
 Пісня «Лишається надія» досить довго була своєрідною ві- зитівкою М. Бурмаки, а пісня «Ми йдемо» в різний час ставала саундтреком різних політичних подій, зокрема Помаранчевої революції.





Продовженням ідей бардівської пісні стало виконання пі­сень групою. Поміркуй, чим відрізняться бардівська пісня від виконання пісень у стилі бард-року.

БАРД-РОК (англ. — співець і рок) — широ­кий спектр форм року, основою якого є авторська пісня в сольному (акустичному) або груповому ви­конанні.
 А тепер поспіваємо! 

Тарас Петрененко "Господи, помилуй нас!"

 

Для вивчення нової пісні обов'язково потрібно розспіватись.

    Знайомство з піснею "Господи, помилуй нас!", яку написав сучасний український композитор Тарас Петриненко.
 Спочатку прослухайте уважно мелодію, слідкуючи по словах, а потім -підспівуй . Старайтесь чітко попадати в ноти.
   



Слова і музика: Тарас Петриненко

Господи, помилуй нас!!!

Навіть на останнім рубежі
Промінь віри в нас ще не погас,
Боже, Україну збережи,
Господи, помилуй нас.
Нам свою всемилість покажи
Правдою повсюди й повсякчас,
Боже, Україну збережи,
Господи, помилуй нас.

Приспів:
Помилуй, Господи,
Помилуй, Господи,
Господи, помилуй нас.

В наших грудях кулі і ножі,
Нас розп’ято й знищено не раз,
Боже, Україну збережи,
Господи, помилуй нас.
І з колін піднятись поможи
І благослови у добрий час
Боже, Україну збережи,
Господи, помилуй нас.

Приспів (2)

Наші душі нидіють в іржі,
Але промінь віри не погас,
Боже, Україну збережи,
Господи, помилуй нас.
Грішні діти – діти не чужі,
Отче наш, почуй їх щирий глас,
Боже, Україну збережи,
Господи, помилуй нас.

Приспів (2)

Немає коментарів:

Дописати коментар