6 кл Жанрова палітра симфонічної музики.


 6 кл . Музичне мистецтво.

Жанрова палітра симфонічної музики.



   Симфонічна музика — музика, призначена для виконання симфонічним оркестром. Та ця назва започаткувала появу жанру симфонії .


   Симфонія (від грец. — співзвуччя) — жанр оркестрової музики, великий твір для оркестру, написаний зазвичай у формі сонатно-симфонічного циклу. 

     Прослухайте твір, який став світовою касикою.

Л. ван Бетховен. Симфонія №5. 1 частина.  




Людвіг ван Бетховен. Історія створення симфонії № 5.

   Чи знаєш ти, що відома всім симфонія німецького класика була присвячена українцю? З'ясуймо це разом.
   Серед дев'яти симфоній Бетховена особливо вирізняється симфонія №5. Її всі без винятку впізнають за вступом. Цікаво, що цей музичний твір композитор присвятив своєму другу і меценату — сину останнього гетьмана України, графу Андрію Розумовському (українцю за походженням).
   Особливим у звучанні симфонії є те, що всі чотири частини об'єднані однією «темою долі», котра звучить на початку твору як епіграф. Про неї Бетховен сказав: «Так доля стукає у двері». Ця тема звучить дуже голосно (фортисимо) одночасно в партіях різних інструментів. Симфонія не має програми, її зміст не виражений словами, але яскрава, виразна музика, конкретне значення основного мотиву дають право розглядати твір як картину боротьби людини з перешкодами життя в ім'я радості та щастя. Чотири частини симфонії можна уявити як окремі моменти цієї боротьби. Фінал зображує перемогу людини над силами зла і насильства.

   I частина (Allegro con brio — швидко, з вогнем) написана в сонатній формі. Частина відкривається так званою «темою долі» — мотиву з чотирьох нот, що повторюється двічі, вдруге — одним ступенем нижче. Це основний мотив, з якого розвиваються всі інші теми частини.

   II частина (Andante con moto — повільно) — це глибокі роздуми про щось серйозне, значне. Написана у формі варіацій на дві теми.

   III частина (Scherzo — Allegro, в перекладі з італійської — «жарт»). Музика цієї частини за настроєм повертає нас до першої частини.


   IV частина (Allegro, фінал) звучить святково, переможно. Тема дуже близька до «Гімну Свободи». Фінал написаний у формі сонатного алегро.




КЛАСИЧНИЙ ВИД ЖАНРУ СИМФОНІЇ
Класичні зразки симфонії складаються з чотирьох частин.


І частина –
у швидкому темпі, пишеться в сонатній формі (формі сонатного алегро)
ІІ частина –
в повільному темпі, найбільш довільної форми, часто варіаційна.
ІІІ частина-
Менует або скерцо, у складній тричастинній формі.
IVчастини-
У швидкому темпі, в сонатній формі або у формі рондо.




А тепер, давайте поспіваємо!




Немає коментарів:

Дописати коментар